PV

Fotowoltaika – co to takiego?

Fotowoltaika to termin niezwykle chwytliwy w ostatnim czasie. Oznacza dziedzinę, która poprzez wykorzystanie zjawiska fotowoltaicznego pozwala na przetwarzanie darmowego światła słonecznego na energię elektryczną, stanowiącą zasilanie urządzeń elektrycznych w domach jednorodzinnych, blokach osiedlowych, firmach, gospodarstwach rolnych oraz obiektach użyteczności publicznej.

W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny wzrost produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem największego z odnawialnych źródeł energii – słońca.

Instalacja fotowoltaiczna – jak działa?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z dwóch kluczowych elementów, którymi są panele fotowoltaiczne oraz inwerter. Pozostałe elementy to: konstrukcja mocująca, okablowanie, złącza oraz systemy zabezpieczeń. W celu wytwarzania większych ilości energii panele fotowoltaiczne (składające się z ogniw fotowoltaicznych) łączy się w moduły fotowoltaiczne.

W ogniwach, które zbudowane są z materiałów półprzewodnikowych (np. krzemu), na skutek konwersji fotowoltaicznej zachodzi proces zamiany energii promieniowania słonecznego na prąd stały. Tak powstały prąd zostaje przekazany do falownika, którego zadaniem jest przekształcenie go na prąd zmienny, czyli taki, do którego przystosowane są gniazdka elektryczne oraz różnego rodzaju sprzęty i urządzenia w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp. Nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej mogą być oddawane do sieci przesyłowej lub alternatywnie magazynowane, celem późniejszego wykorzystania.

W zależności od rodzaju ogniw fotowoltaicznych, wśród tych bazujących na płytkach krzemowych wyróżniamy panele monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Różniące się stopniem sprawności, żywotnością oraz ceną. Na rynku można też spotkać inne odmiany paneli, bazujące na półprzewodnikach z dwutlenkiem kadmu, mieszaniny miedzi, selenu itp.

Dlaczego warto zainstalować naszą instalację fotowoltaiczną?

Fotowoltaika to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie, a inwestycja w niezbędną infrastrukturę z pewnością się zwróci. Ekoenergetyka PV ma ogromne doświadczenie w branży innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska technologii.

Chcielibyśmy przedstawić Ci szereg zalet instalacji fotowoltaicznej:

niskie koszty eksploatacji

Moduły fotowoltaiczne są bezobsługowe. Wystarczy raz na jakiś czas oczyścić je z kurzu i pyłu wodą.

ochrona środowiska

Instalacja PV jest rozwiązaniem ekologicznym (wchodzi w skład OZE). Panele produkując prąd nie wydzielają szkodliwych związków. Przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla
i powiększania efektu cieplarnianego.

szybki montaż

Instalacja przebiega szybko i sprawnie, ponadto nie ingeruje w konstrukcję budynku.

oszczędność

Instalacja fotowoltaiczna zwraca się w ciągu kilku lat. Szybko również odczujesz spadek kosztów rachunków za energię elektryczną.

niezależność energetyczna

Rosnące ceny prądu sprzyjają posiadaczom instalacji PV. Obowiązujące regulacje prawne pozwalają Ci na to, abyś w korzystny sposób rozliczył się z zakładem energetycznym.

brak hałasu

Instalacja fotowoltaiczna, którą dla Ciebie zamontujemy nie wytwarza hałasu. Możesz delektować się niezakłócaną przez urządzenia ciszą.

Na co możesz liczyć, decydując się na współpracę z Ekoenergetyką PV?

dokonamy analizy potrzeb i optymalnych rozwiązań technicznych
zrobimy kalkulację kosztów inwestycji oraz okresu zwrotu
przedstawimy model koncepcji zmniejszenia rachunków za prąd
doradzimy oraz pomożemy w uzyskaniu dofinansowania na Twoją instalację fotowoltaiczną
kompleksowo zajmiemy się dostawą oraz montażem instalacji PV
zapewnimy wsparcie techniczne i serwisowe Twojej instalacji

Współpracujemy z najlepszymi

Ekoenergetyka PV ma ogromną wiedzę dotyczącą technologii przyjaznych dla środowiska oraz wieloletnie doświadczenie w wybieraniu najlepszych komponentów do projektowanych rozwiązań.

W naszej ofercie znajdują się zarówno panele fotowoltaiczne, jak i profesjonalne elementy montażowe renomowanych producentów.